ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE BESLENME

Okul çağı 6-12 yaş grubu çocukları kapsar. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam biçimi ile hastalıkların önlenmesi her zaman ve her yaşta olduğu gibi büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu çocukluk döneminde de oldukça önemlidir.

Büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bu dönemde, enerji ve/veya besin öğesi alımlarındaki yetersizlik/fazla alım durumu çocuğun çocukluk döneminde veya ileriki yaşam döneminde şişmanlık, şeker hastalığı (diyabet) ve hipertansiyon gibi sağlık sorunlarının programlanmaları ile sonuçlanabilir. Buna ek olarak yaşamın erken dönemlerinde karşılaşılan mikrobesin ögesi yetersizlikleri, mental veya motor sistemde geriye dönüşü mümkün olmayan hasarlara yol açabilir. Bu yaş grubunda en sık karşılaşılan beslenme problemleri: şişmanlık, zayıflık ve iştahsızlıktır.

Okul öncesi çocukların beslenmeleri tamamen başkalarına bağlı olduğu için bu yaş grubunda ve diğer yaş gruplarındaki çocukların sağlığının korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi, yaşam kalitelerinin arttırılması ve sağlıklı yaşam biçimini benimsemelerinde ailelere büyük görevler düşmektedir. Her şeyde olduğu gibi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda da çocuklar anne ve babalarını rol model almaktadır. Siz egzersiz yapın ki çocuğunuz sizi örnek alarak egzersiz yapsın. Siz sağlıklı beslenin ki çocuğunuz da sağlıklı beslensin.
   

Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi kilolu çocukların sayısı her geçen gün artmaktadır. Günümüzde özellikle çocukluk çağında görülen fazla kilonun en önemli nedenlerinden biri fast-food ve abur cubur tüketimidir. Çocuklar tarafından sevilerek tüketilen bu boş besinler bazen aileler tarafından dahi çocuğa ödül olarak sunulabilmektedir. Çocuklar sadece fast-food ya da abur cuburla değil sağlıklı yiyeceklerle de ödüllendirilmemeli ya da cezalandırılmamalıdır. Yemeğin aracı edildiği "Yemeğini bitirirsen seninle parka gideceğiz " gibi ödüller ya da "Meyveni yemedin. Benimle konuşma " gibi cezalandırmalar yapılmamalıdır. 

Fazla kilonun diğer önemli bir nedeni ise televizyon ve bilgisayar önünde geçirilen uzun saatlerdir. Üstelik günümüzde bu yanlış davranış yemek yedirme esnasında bazen ebeveynler tarafından da desteklenebilmektedir. Evde ya da lokantada çocuğun oyalanması için önüne tablet, telefon gibi teknolojik aletler konularak çocuğa yemek yedirilmektedir. Bu teknolojik aletler ne yazık ki çocukların yeme farkındalığını ortadan kaldırırken doyup doymadığını anlama yetisini de elinden almaktadır.