EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

Emzirme dönemindeki anne, hem kendi vücudundaki besin ögeleri depolarını dengede tutmak hem de salgıladığı sütün karşılığı olan mineral, vitamin, protein, enerjiyi almak için yeterli ve dengeli beslenmelidir. Aksi halde kendi vücut depolarından harcar. Bu da olumsuz sağlık durumlarına ve yetersiz süt salgılanmasına neden olabilir.

 
Bu dönemde yapılan en büyük hatalardan birisi de daha fazla süt üretimi için fazla kalorili, şekerli yiyecekleri tüketip gereğinden fazla yiyip içmektir. Emzirme döneminde süt üretimi için gerekli olan enerji annenin günlük tükettiği besinlerden ve gebelik süresince vücut yağı olarak depolanan enerjiden sağlanır. 

Sağlıklı bir anne günde ortalama 700-800 ml süt üretir. Bunun için günlük 700 kaloriye gereksinim duyar.200 kalorisini gebelikte depoladığı enerjiden sağlarken 500 kalorisini günlük tükettiği besinlerden karşılar. Görüldüğü üzere emzirme dönemindeki bir annenin süt üretimi için çok fazla yiyip içmesine gerek yoktur. Fazladan sadece 500 kaloriye ihtiyacı vardır. Daha fazla kalori alımları ise kişilerde kilo alımına neden olur.


 Emzirme dönemindeki doğru beslenme annenin sağlıklı bir emziklilik dönemini yaşamasını sağlar ve bebeğin doğum sonrası zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini  etkiler.