HASTALIKLARDA BESLENME TEDAVİSİ

Hastalıkların kendine özgü beslenme stratejileri mevcuttur. Beslenme tedavisi, hastaların semptomlarını azaltarak hastalıkların ilerlemesini yavaşlatırken gelecekteki kronik hastalıkların da riskini azaltarak tıbbi durumların daha iyi yönetilmesini sağlar. Bu yüzden birçok yaygın sağlık probleminin yönetiminde değerli bir araç haline gelmiştir. Özellikle obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, böbrek hastalıkları, metabolik sendrom gibi yaygın görülen hastalıkların tedavisinde beslenme tedavisi gereklidir. İlaçlar birçok hastalığın tedavisinde etkilidir fakat bazen yetersiz kalabilmektedir. Beslenme, egzersiz ve fizyoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemleri ile kombine edilerek yapılan tedavi planları hastalığın yönetimini kolaylaştırmakta, seyrini yavaşlatmakta ve iyileşme hızını arttırmaktadır.

 Hastalıkların Beslenme Tedavisinde;
1) Kapsamlı bir beslenme değerlendirmesi yapılır.
2) Kanıtlara dayalı beslenme kurallarına dayanan kişiselleştirilmiş bir beslenme planı geliştirilir.
3) İlerlemeyi izlemek ve beslenme planında gerekli düzenlemeleri yapmak için diyetisyen-hasta görüşmeleri gerçekleştirilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif AK, çeşitli tıbbi durumları veya özel gereksinimleri olan hastalar için beslenme danışmanlığı hizmeti sunmaktadır:

-Diyabet
-Gestasyonel Diyabet 
-Yüksek kolesterol, hipertansiyon ve kalp-damar hastalıkları 
-İnsülin Direnci
-Reaktif hipoglisemi
-Hipotrodizm, Hipertrodizm
-Sindirim Sistemi Hastalıkları
-Karaciğer Yağlanması
-Kemik ve Eklem Hastalıkları