SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANMA

İnsan yaşamı; bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık olmak üzere çeşitli evrelerden oluşur. Anne karnından yaşlılığa kadar olan bu evrelerde sağlıklı olmanın ön koşullarından birisi de   sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenme vücut için gerekli besinlerin yeterli miktarda ve dengeli bir şekilde alınmasıyla gerçekleşir.

Bireylerin besin gereksinimi; yaş, cinsiyet, mevcut hastalıklar, fiziksel aktivite ve genetik yapı gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Besin öğelerinden bir ya da birden fazlasının gereğinden az   ya da çok alınması büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilerken bireyin sağlığında da bozulmalara neden olur.

Genel Sağlık
Beslenme alışkanlıklarınız sağlığınızı çok yakından ilgilendirmektedir. Yediğiniz gıdalardaki besinler, günlük yaşam aktivitelerinizi desteklerken hücrelerinizi çevresel zararlardan korur ve ortaya çıkabilecek herhangi bir hücresel hasarı onarır. 

Ağırlık Kontrolü
Yediğiniz besinlerin çeşitliliği kadar tükettiğiniz miktarları da oldukça önemlidir. Yaktığınız kalori kadar besin tüketmeniz kilonuzun zamanla sabit kalmasını sağlar. Öte yandan besin öğeleri vücudun gereksinmeleri düzeyinde alınamazsa, yeterli enerji oluşmadığı ve vücut dokuları yapılamadığından “yetersiz beslenme” meydana gelir. Toplam enerji alımının uzun süre harcanandan fazla olması sonucunda kilo artışı meydana gelir. Yağ doku artışı kalp hastalığı, hipertansiyon, solunum sorunları, diyabet ve kanser gibi bir veya daha fazla sağlık probleminin gelişme riskiyle ilişkilidir. 
Sağlıklı bir eslenme planı yalnızca daha iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda yaşam kalitenizi de arttırmaya yardımcı olur.

Hastalıkları Önleme
Bazı besin öğelerinin çok fazlası veya çok azı sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Örneğin beslenmenizde yeterli kalsiyumun bulunmaması osteoporoz gelişmesine veya kemiklerin zayıflamasına neden olabilirken, beslenme planınızdaki çok az miktardaki sebze ve meyve artmış kanser insidansı ile ilişkilidir. 

Yeterli ve dengeli beslenmek, bireylerin sağlık durumunun korunmasını sağlarken, ileriki yaşlarda oluşabilecek kanser, kalp hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz gibi hastalıkların oluşum riskini de önlemektedir.